Motoricus Spółka Akcyjna
Motoricus nasze marki

Etykiety na opony
06listopada
2012

Już od 1 listopada, zgodnie z nowymi przepisami unijnymi, wszystkie opony wyprodukowane po 30 czerwca 2012 roku będą musiały posiadać oficjalną etykietę UE. Będzie ona wskazywała charakterystykę opony określającą trzy podstawowe parametry: efektywność paliwową, przyczepność na mokrej nawierzchni oraz poziom zewnętrznego hałasu toczenia.

 

Nowe etykiety na ogumieniu przypominają te już znane ze sprzętów AGD. Z założenia mają one ułatwiać klientom dokonywanie wyboru przy zakupie opon do swoich samochodów, a standaryzacja tych oznaczeń pozwoli na porównanie wszystkich produktów w ramach określonych parametrów. Wprowadzenie nowych oznaczeń, to także wyraz promowania zachowań proekologicznych. UE w najbliższych latach zamierza znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery dlatego jednym w trzech kryteriów są opory toczenia opony, co bezpośrednio wpływa na zużycie paliwa przez samochód. Konsumenci będą mogli również w świadomy i przemyślany sposób wybierać takie opony, które generują najmniejszy poziom hałasu. Nowe etykiety, to również wskaźnik bezpieczeństwa, gdzie w przypadku opon przyczepność na mokrej nawierzchni jest jednym z kluczowych parametrów. Dlatego ten wskaźnik wybrany został przez ustawodawcę jako trzeci.

PARAMETRY Z ETYKIET – CO OZNACZAJĄ?

Efektywność paliwowa

Pomimo tego, że opona samochodowa z drogą styka się powierzchnią tak małą jak dłoń dorosłego człowieka, to stawia jednak znaczny opór toczenia. Opona podczas jazdy odkształca się, co powoduje utratę energii w postaci wydzielanego ciepła. Im bardziej się odkształca, tym opory stają się większe i w rezultacie potrzebna jest większa siła napędu i tym samym rośnie konsumpcja paliwa. W efekcie rośnie poziom emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.

Efektywność paliwowa na etykiecie oznaczona jest w siedmiu klasach od A do G, gdzie A oznacza najmniejsze opory toczenia i zużycie paliwa, a G największe. Różnica pomiędzy skrajnymi klasami może wynosić nawet do 7.5% czyli około 0.5 litra paliwa na każde przejechane 100 kilometrów. Nietrudno zatem obliczyć, że przejeżdżając rocznie 1500 kilometrów możemy zaoszczędzić około 8 litrów paliwa. To nie tylko znaczna oszczędność dla naszego portfela, ale również znaczące zmniejszenie emisji do środowiska szkodliwych substancji.

Przyczepność na mokrej nawierzchni

Długość drogi hamowania uzależniona jest od kilku czynników, a przyczepność opony na mokrej nawierzchni jest jednym z kluczowych. Tak samo jak w przypadku efektywności paliwowej parametr ten na etykiecie również określony jest wg siedmiu klas od A do G. Różnica w długości drogi hamowania pomiędzy ogumieniem klasy A a G może wynosić nawet 30%, co w przypadku typowego samochodu osobowego równa się 18 metrom. To aż cztery długości samochodu! Dlatego ze względów naszego bezpieczeństwa i innych uczestników ruchu warto wybierać opony najlepszej klasy.

Prosimy pamiętać, że obowiązek posiadania danych z etykiet mają tylko opony wyprodukowane po 30 czerwca 2012 roku.
ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 1222/2009 dotyczące etykiet na oponach można znaleźć na oficjalnym portalu Unii Europejskiej pod adresem http://eur-lex.europa.eu/

 

Zewnętrzny hałas toczenia

Hałas generowany przez samochody, to duży problem dla środowiska, dlatego i w tym względzie UE reguluje to odpowiednimi normami. Ich nowe wartości mają być wprowadzone do końca 2016 roku i właśnie w odniesieniu do nich etykiety na opony określają trzy wartości poziomu hałasu wyrażone w dB (decybelach).

Pierwsza wartość pokazana na rysunku nr 4 jako jedna czarna fala dźwiękowa odpowiada poziomowi hałasu o co najmniej 3 dB niższemu niż przyszły limit unijny. Druga, oznaczona dwoma falami mówi o tym, że opona nie przekroczy tego limitu, a trzecia kategoria z trzema falami, że generowany poziom hałasu jest zgodny z aktualnie obowiązującym limitem.

W przypadku tej klasyfikacji trzeba pamiętać, że jest tu mowa wyłącznie o zewnętrznym hałasie powodowanym przez opony, a nie we wnętrzu samochodu.

Opona – ważna rzecz

Wbrew pozorom współczesne opony samochodowe są bardzo zaawansowane technologicznie i spełniają szereg istotnych funkcji. To jedyny element samochodu mający bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi i w zdecydowanej mierze odpowiada za realizację parametrów jezdnych samochodu i bezpieczeństwo. Trzy parametry określane na nowych unijnych etykietach są podstawowymi i dlatego pamiętajmy o wyborze takiego produktu, który spełni wszystkie wymagania dotyczące np.: stylu jazdy, komfortu, stabilności trakcji, trwałości, warunków użytkowania czy też specyfiki technicznej konkretnego pojazdu. Dlatego kierowcy powinni przed zakupem korzystać z dodatkowych źródeł informacji pochodzących od producenta, sprzedawcy czy też profesjonalnych testów. Aby opona samochodowa spełniała wszelkie założenia producenta i sprostała postawionym przed nią zadaniom, musi mieć odpowiedni stan techniczny i być odpowiednio eksploatowana.

Inne istotne parametry

Dane dotyczące efektywności paliwowej, drogi hamowania na mokrej nawierzchni oraz poziomu generowanego hałasu to nie wszystkie najważniejsze parametry, którymi powinni kierować się konsumenci przy wyborze opon. Przy doradzaniu naszym Klientom najlepszego dla nich wyboru zawsze bierzemy pod uwagę jeszcze inne czynniki, którymi powinny charakteryzować się najlepsze opony:

 • odporność na aquaplaning (utrata przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą)
 • trwałość i wytrzymałość
 • komfort (poziom hałasu wewnątrz pojazdu oraz tłumienie na nierównej nawierzchni)
 • stabilność i droga hamowania na suchej nawierzchni
 • precyzja kierowania na mokrej nawierzchni
 • droga hamowania oraz przyczepność na śniegu lub lodzie

Zwrócenie uwagi na te czynniki pozwoli dobrać do samochodu najlepszy zestaw opon na daną porę roku. Bardzo duże znaczenie ma również odpowiednia eksploatacja – prosimy pamiętać, że efektywność paliwowa oraz przyczepność na mokrej nawierzchni zależą w bardzo dużym stopniu od utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oponach.

Opony nie objęte obowiązkiem etykietowania

Nie wszystkie produkty będą musiały posiadać nową etykietę, ponieważ ze względu na ich specyfikę konstrukcyjną czy też ze względu na sposób użytkowania nie byłyby adekwatne. Są nimi następujące opony:

 • opony bieżnikowane
 • opony terenowe do zastosowań profesjonalnych
 • opony przeznaczone wyłącznie do montowania w pojazdach zarejestrowanych po raz pierwszy przed dniem 1 października 1990 r.
 • opony zapasowe typu T do użytku tymczasowego
 • opony o indeksie prędkości poniżej 80 km/godz.
 • opony o nominalnej średnicy obręczy nie większej niż 254 mm lub nie mniejszej niż 635 mm
 • opony zaopatrzone w dodatkowe elementy w celu poprawy właściwości trakcyjnych, np. opony kolcowane
 • opony zaprojektowane do montażu w pojazdach przeznaczonych wyłącznie do wyścigów
 • opony motocyklowe

Informacje o parametrach etykiety na dokumentach sprzedażowych

Aby w pełnym zakresie informować Klienta o danych z etykiet, Motoricus.com rozpoczął umieszczanie wszystkich trzech parametrów na dokumentach sprzedażowych. Od teraz będą Państwo mogli sprawdzić parametry zakupionej opony w każdej chwili po zakupie zarówno na paragonach jak i fakturach VAT.